Hızlı Erişim


Yayınlarımız

Avcılık Hizmetleri

Fotoğraflarla İlimizin Biyolojik Çeşitliliği ve Doğal Güzelliği

BİMER 

Kamu Hizmet Standart Tablosu 

İl Hayvanları Koruma Kurulu Kararları 
Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

YALOVA İLİNDE SEMENDER TÜRLERİ BULUNDU!!

Nisan 25, 2019

Yalova Doğa Koruma ve MilliParklar İl Şube Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından Balinler mevkiinde gerçekleştirilen arazi çalışmasında Doğulu Kuzey Şeritli Semenderi ve Anadolu Pürtüklü Semenderi türleri tespit edilmiştir.


Ommatotriton ophryticus (Doğulu KuzeyŞeritli Semenderi) 


Doğulu Kuzey şeritli semenderi, Salamandridae familyasından, 10–16 cm boyunda, Türkiye'nin kuzeyinde, Ermenistan'ın kuzeybatısında, Gürcistan ve Rusya'nın güneyinde yaşayan bir semender türüdür. Habitatı orman içi, orman açıklıkları, yol kenarları, su kenarları çayırlar, tarlalar bağ, bahçelerdir. Ön ve arkabacaklar arasında gümüşi şerit bulunur, karın tarafı lekesizdir. Erkekler dişilerden daha büyüktür, erkeklerinde üreme sırt ile kuyruk kristası (ibik,yüzgeç) ayrık olup sırt ve kuyruk kristası yüksek ve tırtıklıdır, sırt yüzgecinin yüksekliği 24 mm ye kadar olabilir. Ventral koyu ve açık turuncu renktedir. Nispeten durgun ve az akan sularda yaşarlar, hatta alçak yerlerde suların daimi olması bile gerekmez, üreme devrelerini yazın kuruyan sularda da geçirebilirler. Karasal devrede deri pürtüklüdür.

Triturus anatolicus ( Anadolu Pürtüklü Semenderi) Salamandridaefamilyasından bir semender türüdür.


Türün yayılış alanları Marmara, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, toplam Vücut uzunluğu 12-16 cm’dir.

Vücut üzerinde siğil şeklinde kabarcıklar olduğundan bu isim verilmiştir. Bu kabarcıklar özellikle karasal dönemde çok belirgindir, üreme zamanı kesintili bir sırt ve kuyruk yüzgeci meydana gelir. Kuyruk yanlardan basıktır. Hayvanın   sırt tarafı esmerdir ve bu renk yeşilimsi,grimsi kahverengimsi tonlara doğru değişebilir. Zemin renk üzerinde az ya da çok bariz siyah lekeler mevcuttur. Dişilerin sırt tarafında sarı ve ya kahverengi ince bir şerit uzanır. Karın tarafı sarı veya portakal kırmızımsıdır. Bu renk üzerinde ise koyu lekeler mevcuttur.

Düşük irtifada sucul evre kış ve ilkbahar aylarını kapsar(Aralık - Nisan arası) Sudaki lavralar Haziran ayına kadar görülebilir.

Hızlı Erişim


Yayınlarımız

Avcılık Hizmetleri

Fotoğraflarla İlimizin Biyolojik Çeşitliliği ve Doğal Güzelliği

BİMER 

Kamu Hizmet Standart Tablosu 

İl Hayvanları Koruma Kurulu Kararları